• https://www.facebook.com/groups/164183427407945/

GÜLDERE (GÖDET) KARAMAN'IN EN GÜZEL KÖYÜ

SAKLI CENNET-SIRLAR VADİSİ

KÖYÜMÜZ YENİ YERLEŞİM YERİ ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR.

KÖYÜMÜZ ÖRNEK KÖY OLMA YOLUNDA... ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR.

   2016 yılında Türkiye'de örnek köyler oluşturmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tespit edilen 3 köyden biri olan köyümüzde yeni yerleşim yeri çalışmaları bir süre önce başlatılmış olup tüm hızıyla devam ediyor.
   Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik ve kültürel gelişimlerinin sağlanması, kırsaldan büyük kentlere göçün engellenmesi hatta sosyal ve kültürel çatışmaların önünün açılması amacıyla Örnek Köy’ün üst yapı ve alt yapıların planlanmasının yanı sıra internet kafe alanı, köy meydanı, köy konağı, spor tesisi, pazar alanı, tandır evi, besi ahırı, market, fırın, camii gibi sosyal donatıların da bakanlıkça yapılması planlanıyor.

   Köy Muhtarımız Ramazan AKÖZ'den alınan bilgilere göre sosyal alan parselleri ile birlikte yaklaşık 200 parsel bulunmaktadır. Bu parsellerden 83 adedi kurraları çekilmiş ve sahipleri de belirlenmiştir. Bu parsellerin tamamı devlet tarafından binalar yaptırılıp sahiplerine teslim edilecektir. Bu birinci gruptaki parsellere köylülerin tercihine göre 140 ve 108 M2 olmak üzere tek katlı 2 farklı konut yapılacaktır. Geri ödemeler ise 140 M2 likler için 151.000TL, 108 M2 likler için 108.000TL. iki yıl ödemesiz, geri kalanı 12 yıl (144 ay) da devlete geri ödeyeceklerdir.
   Sonraki 84 adet parselin kurraları bu yıl sonuna doğru çekilecek, bunlar için devlet tarafından diğer parsellerin ödeme yöntemi gibi ödenecek şekilde parsel sahiplerine 80.000 TL. kişi başı kredi verilecek ve konutlar parsel sahipleri tarafından yapılacaktır.
Yeni yerleşim yerinin Su ihtiyacı yaklaşık proje alanına 12 KM mesafedeki Poyraz Oluk (Hoyraz Oluk) denilen mevkiden getirilecek suyla karşılanacaktır. Bu işin ihalesi Karaman Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilmiş, su boruları getirilmiş ve çalışmalar en kısa zamanda başlayacaktır.

Elektrik işleri de Medaş Müdürlüğü tarafından ihale edilip en kısa zamanda onun çalışmaları da başlayacaktır.
   Bu arada parseller 1700 ila 2000 M2 arasında değişmektedir.
   Yine alınan bilgilere göre yeni yerleşim yerine okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır.
    Köylülerimize bu yapılan konutların teslimin ise 2019 yılı Kasımında gerçekleştirileceği bilgisi alınmıştır.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
195 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın