• https://www.facebook.com/groups/164183427407945/
Bayram ALTINTAŞ
bayramaltintas@live.com
MUTLULUĞUN İLK ADIMI ÖNCE SEVGİ
03/11/2016

 

Sevgide tortulu bulanık sular arı, duru bir hâle gelir.
Sevgiden dertler şifa bulur.
Sevgiden ölüler dirilir, padişahlar kul olur.
Sevgi de bilgi neticesidir, noksan bilgi nereden sevgi doğurur.
Hz. Mevlana

Hayata baktığımız zaman sevginin olduğu yerde mutlaka bir güzelliği görürüz. Sevginin olmadığı yerde de nefreti ve kini görürüz. Onun için günümüzün hastalıklarına en büyük şifa sevgidir.

Kur’an-ı Kerim de 88 defa sevgi kelimesi geçerken bizler neden sevgi kelimesini hayatımızın merkezine oturtamıyoruz. Sevginin gücüne dair bir çok araştırmalar yapılırken, her geçen gün sevginin önemi daha çok anlaşılırken, biz neden sevgisiz bir toplum olma yolunda hızla ilerlemekteyiz.

Yapılan araştırmalar da sevginin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir.
Japon bilim adamı Emoto’nun araştırmasına göre sevgi sözcükleri ve klasik müzik, su kristallerini güzelleştiriyor. Kötü sözler ve sesler kristalin yapısını bozuyor.

Yine Emoto’nun yaptığı bir başka çalışmada ise: bazı sevgi ve nefret kelimelerini kasete kaydederek çam şişelere gece boyunca dinletti.
Bu deneyde ise sevgi, takdir ve teşekkür sözcükleri dinletilen şişeler de ki su kristallerinin çok simetrik ve güzel olduğunu, kin ve nefret sesleri dinletilen kristallerin ise tanınmayacak kadar dağınık olduğu belgendi.

Sevginin insan mutluluğu için bu kadar önemli olmasına rağmen bizler hale sevgisiz yaşamaya devam ediyoruz. Sevgi toplumunun  ve sevgi yuvalarının oluşturulması sevgiyi anladığımız ve de  hayatımızın merkezine koyduğumuz  zaman gerçekleşecektir. işte o zaman mutluluğu da yakalamış olacağız.

SEVMEK EN BÜYÜK İBADETTİR

Yunus Emre’nin de dediği gibi:
Maharet güzeli sevebilmektir.
Sevginin sırrına erebilmektir.
Cihan alem herkes bilsin ki şunu.
En büyük ibadet sevebilmektir.
Bizlere sevgiyi ve aşkı öğreten sözleriyle gönlümüzde taht kuran Yunus Emre’nin de dediği gibi sevebilmenin en büyük ibadet olduğunu bildirdiği halde; biz böylesine bir ibadeti unuttuğumuz için önemsemediğimiz için sevgisiz bir toplum olduk.

Kur’an-ımız sevgiden bahseder, Peygamberimiz sevgiden bahseder, mutlu bir toplumun oluşması sevgi yürekli insanların çoğalmasıyla mümkün iken biz sevgiden uzaklaştık.

Uzaklaştıkça da sevginin olmadığı bir toplumda nefretin yer alacağının farkına varamadık.

Çocuklarımızdan ve eşlerimizden ve de dostlarımızdan sevgimizi ve güzel sözlerimizi esirgedik. Sevgimizi ve muhabbetimizi arttıracak sevgi sözcüklerini söylemekten uzaklaştık.

Günümüzün en büyük sorularına neşter vuracak tek bir ilacımız vardır. O da sevgidir. Bu sevgiyi başta en çok sevdiğimiz canlarımıza göstererek başlamalı ve suya atılan taş misali dalga dalga büyütmemiz gerekir.

Sevgi yürekli olmak için koca bir yüreğimiz olmalı. İnsanları sevmeden sevilemeyiz. Önce bu sihirli kelimeyi biz hayatımıza uygulamalıyız. Önce çiçek atan biz olmalıyız ki,  sonunda mutlaka  meyvesini hem dünyada hem de ahirette yine biz alacağız.   

Sevgiden yoksun olduğumuz zaman ve yüreğimiz sevgiyle coşmadığı zaman nasıl bir durumda olacağımızı Ömer Hayyam en güzel ifade etmiş:

Sevgiyle yoğrulmamışsa yüreğin
Tekkede manastırda eremezsin
Bir kes gerçekten sevdin mi ki dünyada
Cennetin de cehennemin de üstündesin ..2385 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MUTLULUK KÖRDÜGÜM GİBİ SEVEBİLMEKTİR - 18/04/2016
Sorunların üst üste yığılarak neredeyse çözülmez hal aldığı günümüzde Hz. Muhammed’ e her zamankinden daha fazla muhtacız.
VEFALI OLMAK İNSAN OLMAKTIR - 26/02/2016
Hayatın içinde hepimiz bir vefasızlıgın örneğini görmüş veya yaşamışızdır. Bazen çok vefasız insanlar olduğu gibi çok vefalı insnalar da vardı.
GURBETTEN SILAYA GÜZELLİKLERİ SİZLERLE PAYLAŞMAYA DAİR - 19/02/2013
GURBETTEN SILAYA GÜZELLİKLERİ SİZLERLE PAYLAŞMAYA DAİR