• https://www.facebook.com/groups/164183427407945/
Ali YILMAZ
aliyilmaz64@gmail.com
Köy İsimlerinin Değiştirilmesi Meselesi.
12/01/2016

1962 yılında ülke çapında yerleşim yerlerinin isimlerinin değiştirilmesi furyası başlatılmış ve neredeyse bütün köylerin ve bir çok şehrin ismi o yörelerde yaşayanların fikri sorulmadan, muhatap kabul edilmeden eskiler atılıp yeni uydurma isimler verilmiş. Bu konudaki itirazlar kabul edilmemiş. Fakat ilginç bir durum da yaşanmış bu yeni isimler hiç bir yerleşim yerinde kabul görmemiş, herkes kendisini o eski isimle tanıtmaya, adlandırmaya devam etmiş. Bu konuda belki bir tek olumlu örnek TAŞKALE'dir. Kızıllar isminin TAŞKALE'ye döndürülmesinin kabul görmesi haricinde bizim bölgemizde başka olumlu örnek yok.

 Bir kaç ay önce hükümet isteyen yerleşim yerlerinin müracaatları halinde eski isimlerine dönebileceklerine yönelik bir karar aldı ve uygulamaya koydu. Bu çerçevede de gerek Karaman'da gerekse diğer yerlerde bir çok köy gerekli müracaatı yaparak köylerinin isimlerini eski haline döndürdüler. Mesela eski ismi ZENGEN olan köy Başharman ismini, yine eski ismi KAMENİ olan köy Boyalıtepe olan ismini eski hallerine döndürttüler. Bu eski hale döndürtme işlemi bana göre aslında ölü olan yerleşim isimlerinin cenaze namazlarının kılınması işidir. Ölü olan diyorum çünki kendimden de çok iyi bildiğim şey herkes için de geçerlidir, Biz hiç Güldere'li olmadık hep GÖDET'li olarak kaldık.

Bizim köyümüzün ismi asırlardır GÖDET idi. Karamanoğulları öncesinde de Gödet'ti, Karamanoğulları döneminde de, sonraki Osmanlı döneminde de hatta Cumhuriyet döneminde 1962 yılına kadar da GÖDET'ti. 1962 ye kadar hiç kimsenin aklına gelmemiş köyün isminin değiştirilmesi, bazılarının savunmaya çalıştığı gibi kökeninin latinceden gelmiş olmasıyla kimse ilgilenmemiş, bu isim başka bir kültürün ve zamanın ismi bu bizi ifade etmiyor hiç denilmemiş. Çünkü bu köy ismi artık bizim kimliğimiz olmuş, biz kendimizi ifade etmek için bu ismi kullanmış, asırların birikimi ile de ifade etmeye devam ediyoruz.

Şimdi önümüze bir fırsat çıkmış  köyümüzün ismi eski haline dödürülebilir. Dolayısı ile mecburen kimliklerimizde taşımak zorunda kalıp da hiç olmadığımız Güldere'lilikten kurtulabilir, anamızın, babamızın, dedemizin ebemizin, bütün atalarımızın ve halen kendimizin de olduğu gibi resmiyette de GÖDET'li olabiliriz. Bu ölü olan isimden kurtulup, cenaze namazını kılıp, her zamanki gibi GÖDET'li olabiliriz.

Bunu gerçekleştirmenin yolu Muhtarlık tarafından bir dilekçe ile ekine de köylülerin değişiklik talebini belirten belli sayıda köylülümüz tarafından imzalanan yazının eklenerek Valilik Makamına müracaattır. İnşallah en kısa zamanda gerekli girişim yapılır ve biz GÖDET'li olmaya devam ederiz.

SAYGILARIMLA... 2574 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GELENEKLERİMİZ UNUTULMASIN. - 02/05/2016
1MAYIS Pazar günü Gölpınar’ da (Saklı cennet) Yağmur Duamız vardı. Allah kabul etsin ve bütün ülkemizle birlikte köyümüze de bereketli yağmurlar ihsan etsin İnşaAllah.
KÖY ŞENLİĞİ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELER. - 14/04/2014
YAKLAŞIK 5 YIL OLDU BİR ÖNCEKİ ŞENLİĞİ YAPALI, ACABA BU YILDA YAPAMAYACAK MIYIZ?
SİTEMİZ GİTTİKÇE GELİŞİYOR. - 06/02/2013
BU SİTE GÜLDERE (GÖDET) LİLERİN VE KENDİNİ GÖDETLİ HİSSEDENLERİN ORTAK DEĞERİDİR.
SİTE HAKKINDA - 14/01/2013
Sitemli bir yazı.